Jak wyczyścić wkładki w butach? To pytanie pojawia się w głowie każdej osoby, której obuwie nie wygląda już jak nowe. O ile czyszczenie butów z zewnątrz nie stanowi problemu, to dużo wątpliwości pojawia się podczas chęci wyczyszczenia wnętrza. Odświeżenie obuwia wpłynie nie tylko na komfort noszenia, ale sprawi też, że będziesz się cieszyć daną parą butów dłużej. Dlatego też nasz sklep z butami przygotował artykuł, z którego dowiesz się, jak poprawnie wyczyścić wkładkę w butach, by wyglądała, jak nowa.
Jak i kiedy wyczyścić wkładki w butach?
Buty dziecięce i buty dla dorosłych szybko się brudzą. Mają bowiem do czynienia z piachem, kurzem, błotem i wodą. Przez to nietrudno zabrudzić je tak, że noszenie obuwia nie jest już przyjemne. Kiedy zauważysz, że wnętrze Twoich butów nie wygląda dobrze, to czas na to, by pomyśleć o tym, jak je wyczyścić oraz jak wyczyścić wkładki w butach. Warto też wyczyścić buty, gdy zauważysz, że wydobywa się z nich brzydki zapach. Dzięki odświeżeniu wnętrza chodzenie w obuwiu będzie bardziej higieniczne i z pewnością o wiele bardziej komfortowe.
Jak wyczyścić wkładkę w butach? Sposoby
Zastanawiasz się, jak wyczyścić wkładki w butach? Nie wiesz, czy w ogóle można to robić? Buty chłopięce, buty dla dziewczynki, buciki niemowlęce i obuwie dla dorosłych musi być czyszczone, żeby ładnie wyglądało i żeby chodzenie w nich nie sprawiało dyskomfortu. Jak więc wyczyścić wkładki w butach? Istnieją na to różne sposoby w zależności od materiału, z którego są wykonane. Wkładki mogą być:
- tekstylne;
- skórzane;
- gumowe lub silikonowe.
Jak wyczyścić wkładki tekstylne w butach?
Jeżeli są to lekkie zabrudzenia, to możesz zadziałać punkowo. Wystarczy, że weźmiesz delikatną gąbkę i płyn do mycia naczyń i naniesiesz go na plamę. Później spróbuj okrężnymi ruchami usunąć zarudzenie. Nie udało się? W takim razie masz do czynienia z mocniejszym zabrudzeniem. Jak więc wyczyścić wkładkę tekstylną w butach w inny sposób? To bardzo proste. Przygotuj miskę, wlej do niej ciepłej wody i dodaj soku z cytryny w proporcjach 2:1. Zamocz wkładki i zostaw je w roztworze na około 30 minut. Po czasie wyciągnij je z wody i opłucz. Jeżeli widzisz, że zabrudzenia są jeszcze widoczne, to weź delikatną szczoteczkę do zębów lub gąbkę do mycia i sodę oczyszczoną lub płyn do naczyń i nanieś na wkładki. Zacznij lekko szorować powierzchnię, a następnie obficie spłucz wodą i pozostaw do wyschnięcia. Jeżeli nie masz w domu akurat cytryny, to, zamiast niej możesz użyć octu.
O czym pamiętać, czyszcząc wkładki w butach? O tym, by nie używać silnych środków piorących lub wybielaczy. Mogą one zniszczyć materiał wkładek, przez co trzeba będzie kupić nowe.
Jak wyczyścić skórzane wkładki w butach?
Zastanawiasz się, jak wyczyścić skórzane wkładki w butach? Skóra naturalna jest delikatnym materiałem, który przy złym traktowaniu może ulec zniszczeniu. Dlatego też warto znać metody na to, jak czyścić skórzane wkładki do butów, by cieszyć się nimi jak najdłużej. Najlepszym sposobem będzie użycie specjalnych środków do czyszczenia skóry. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że w żaden sposób nie uszkodzisz powierzchni.
Przed użyciem środka pamiętaj, by za pomocą suchej szmatki usunąć pierwszą warstwę kurzu i luźnego brudu. Następnie nałóż preparat, rozprowadź po całej powierzchni wkładki i pozostaw na kilka minut. Następnie wyczyść wkładki za pomocą suchej szmatki.
Musisz również pamiętać o tym, by nie moczyć wkładek we wodzie. Jeżeli nie wiesz, jak czyścić skórzane wkładki do butów, to pamiętaj, że woda może spowodować odkształcenia lub pęknięcie materiału.
Po wypolerowaniu powierzchni pozostaw wkładki do samodzielnego wyschnięcia. Nie kładź ich na grzejniku lub w słońcu, bo to również je zniszczy. Jak zatem wyczyścić i wysuszyć skórzane wkładki w butach? Najlepiej pozostawić je do wyschnięcia w miejscu zacienionym, gdzie nie ma żadnych sztucznych źródeł ciepła.
Jak wyczyścić wkładki z gumy lub sylikonu?
Warto też znać sposób na to, jak wyczyścić sylikonowe lub gumowe wkładki w butach, bo takie również może mieć Twoje obuwie. Tego rodzaju wkładki zazwyczaj są najbardziej odporne na zabrudzenia, co nie oznacza, że ich nie mają. Przedstawimy Ci sposób na to, jak wyczyścić silikonową i gumową wkładkę w butach. Po pierwsze musisz je wyciągnąć z obuwia. Po drugie usunąć suchą szmatką kurz i luźny brud. Następnie przygotować roztwór z ciepłej wody i łagodnego detergentu i zamoczyć je w nich na 15 minut. Po wyciągnięciu wkładek przetrzyj je gąbką lub szczotką do zębów, by pozbyć się resztek brudu. Pamiętaj jednak, by nie używać silnych chemikaliów, które mogłyby uszkodzić materiał wkładki.
Jak czyścić wkładki w bytach? A co z sandałami i klapkami?
Wiesz już, jak wyczyścić różnego rodzaju wkładki w butach. Jednak rodzajami obuwia, które najbardziej narażone jest na zabrudzenia, są sandały i klapki, które często nosimy na bosą stopę. Nie mają one co prawda wkładek w dosłownym tego słowa znaczeniu. Jednak wewnętrzna cześć obuwia spełnia niejako ich funkcję. Dlatego też warto wiedzieć, jak je wyczyścić. Możesz użyć takiego samego detergentu, jak do wkładek skórzanych i postępować dokładnie tak samo.
Jeżeli jednak nie masz takiego środka w domu, a musisz wyczyścić obuwie, to użyj:
- octu;
- sody oczyszczonej;
- alkoholu.
Z wszystkich tych substancji stwórz roztwór z wodą i delikatną szmatką wyczyść obuwie. Następnie pozostaw do wyschnięcia w miejscu, gdzie nie dociera silne światło słoneczne lub inne źródła ciepła.
W przypadku wkładek zamszowych najpierw użyj delikatnego papieru ściernego. Pomoże Ci on zetrzeć brud, który przywarł do zamszu. Następnie postępuj tak, jak powyżej.
Obuwie to część garderoby, która szybko się brudzi. Nic w tym dziwnego, bo ma kontakt z piachem, błotem i wodą. Zazwyczaj każdy z nas dba o to, by wyczyścić buty z zewnątrz. Jednak warto również zadbać o ich wnętrze. Warto więc wiedzieć, jak wyczyścić wkładki w butach. Jest na to kilka sposobów. Możesz użyć roztworu wody z octem lub sodą oczyszczoną i zamoczyć wkładki i później je wysuszyć. Ten sposób idealnie sprawdzi się do materiałowych wkładek. Jednak w przypadku produktów wykonanych ze skóry polecamy zastosowanie specjalnych środków i czyszczenie za ich pomocą. Jeżeli zastosujesz się do naszych porad, to z pewnością będziesz cieszyć się czystym obuwiem przez bardzo długi czas.
Zobacz inne poradniki: