Jak dobrać buty dla dziecka?

Jak dobrać buty dla dziecka?

Niemal każdy rodzic zastanawia się, jak prawidłowo dobrać buty dla dziecka. To bardzo trudne zadanie, ponieważ maluch zazwyczaj niechętnie przymierza buty. A jeżeli już przymierzy, to ciężko stwierdzić, czy dany model jest wygodny i dobrze dopasowany do stopy malucha. Odpowiednie obuwie dla dzieci jest bardzo ważne. Wszystko dlatego, że maluchy rozwijają się szybko i niskiej jakości buty mogą w przyszłości przyczynić się do wad postawy czy wypracowania złego wzorca chodu. Dlatego też nasz sklep z butami przygotował artykuł, z którego dowiesz się, jak prawidłowo dobrać obuwie dla dziecka.

Jak dobrać buty dla dziecka? Zdecyduj się na nowe obuwie

Zastanawiasz się, jak dobrać buty dziecku i czy możesz wykorzystać obuwie po starszym kuzynostwie lub rodzeństwie? O ile buciki niemowlęce, w których dziecko nie chodzi i które są bardzo miękkie i przypominają skarpetki tak, to już obuwie do chodzenia nie może być wykorzystywane ponownie. Ortopedzi i pediatrzy odradzają taką praktykę. Dlaczego? Ponieważ buty chłopięce i buty dla dziewczynki szybko dostosowują kształt do stopy malucha. Twoje dziecko natomiast ma inny kształt stopy niż kuzyn czy brat albo siostra. Może to spowodować, że pojawią się u niego otarcia, a nawet problemy z układem kostno-stawowym.

Jak dobrać obuwie dla dziecka? Jakie powinno mieć cechy?

Jak dobrać dziecku buty, by były nie tylko ładne i wygodne, ale wspierały też jego rozwój? Buty dziecięce muszą spełniać kilka warunków, które są konieczne, by maluch nie miał w przyszłości problemów z postawą. Zwróć przede wszystkim uwagę na:

  • wysoką cholewkę i sprężysty zapiętek - to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które nie ukończyły trzeciego roku życia. Taka budowa buta pozwala na naturalny ruch stopy, a jednocześnie zapobiega kontuzjom. Jeżeli więc zastanawiasz, jakie buty dla dziecka na lato wybrać i czy mocno odkryte obuwie bez pięty jest bezpieczne, to lepiej wybierz model z zapiętkiem;
  • wagę butów - jeżeli zastanawiasz się, jak dobrać pierwsze buty lub buty dla niemowlaka, to zwróć uwagę na ich wagę. Obuwie powinno być lekkie, by dziecko mogło swobodnie stawiać kroki. Ciężkie buty sprawią, że maluch nie będzie podnosić nóg, a ciągnąć je za sobą. Przez to nie wypracuje odpowiedniego wzorca chodu i będzie mieć problemy z nauczeniem się prawidłowego chodzenia. Kieruj się również taką zasadą, gdy zastanawiasz się, jakie buty zimowe dla dziecka kupić;
  • elastyczność obuwia - buty dziecięce powinny być elastyczne. Co to oznacza? Muszą dać się zgiąć w podbiciu. Tylko takie obuwie zapewni Twojemu dziecku odpowiedni rozwój;
  • materiały, z których zostały wykonane - stopy maluchów pocą się kilka razy bardziej niż dorosłych ludzi, a sztuczne materiały, które nie przepuszczają powietrza, tylko to potęgują. Dlatego też, jeżeli zastanawiasz się, jak dobrać buty dla dziecka, to wybierz model z naturalnych materiałów. Najlepszym wyborem będzie skóra naturalna, dzięki której stopy malucha będą mogły oddychać.

Jak dobrać rozmiar buta dla dziecka? Podpowiadamy

Wiesz już, jak dobrać wysokiej jakości obuwie dla dziecka. Pozostał tylko dobór odpowiedniego rozmiaru. Jak więc dobrać rozmiar buta dla dziecka? Pamiętaj, by nie kupować obuwia na zapas. Nie może być ono za duże, ponieważ będzie niewygodne i maluch będzie się często potykać, co może doprowadzić do urazów. Jednak obuwie nie może być też za małe. Jak prawidłowo dobrać rozmiar buta dziecku? Wybierz model większy o około 1 cm. Dzięki temu stopy będą miały miejsce na naturalny ruch, a paluszki maluszka nie będą obtarte. 

Bardzo ważną kwestią jest to, by wiedzieć, jak dobrać buty dla dziecka. Dzięki tej wiedzy ochronisz dziecko przed urazami oraz wadami postawy w przyszłości. Przy zakupie obuwia zwróć uwagę na zapiętek i cholewkę, lekkość, elastyczność i materiały, z których zostały wykonane. To najważniejsze cechy, które są wyznacznikiem wysokiej jakości obuwia. Jeżeli zastosujesz się do naszych rad, to z pewnością wybierzesz modne, wygodne i bezpieczne obuwie dla Twojego dziecka.

 

Zobacz inne poradniki:

Jakie buty do sukienki dla dziewczynki?

Jakie kalosze dla dziecka wybrać?

Jakie buty dla dziecka na WF do szkoły?

Jakie buty do pierwszej klasy i chodzenia po szkole wybrać?

Jakie kapcie do żłobka wybrać?

Jakie kapcie do przedszkola dla dziecka wybrać?

Jakie buty dla dziecka na wiosnę?

Jakie buty dla dziecka na lato?

Jakie buty na jesień dla dziecka?

Jak dobrać buty zimowe dla dziecka?

sklep z butami przygotował artykuł, z którego dowiesz się, czym jest wysokie podbicie oraz jakie buty dla dziecka z wysokim podbiciem będą najlepsze. Dzięki temu zakup obuwia będzie mniej stresujący i łatwiejszy.

Anekke i sprawia, że jest tak popularna.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć