Jak przechowywać buty zimowe po sezonie?

Nie wiesz, jak przechowywać buty zimowe? Twoje obuwie po lecie zawsze nie nadaje się już do założenia? Buty zimowe są wymagające. Trzeba je w dobrym sposób przechowywać, by móc nosić je przez kilka sezonów. W przeciwnym wypadku nie będą wyglądać dobrze, przez co trzeba będzie zainwestować w nową parę. Nie każdy wie, jak przechowywać buty po sezonie. Dlatego też nasz sklep z butami przygotował krótki artykuł, który wyjaśni tę kwestię. 

Jak przechowywać buty zimowe? Znajdź odpowiednie miejsce

Nie wiesz, jak i gdzie przechowywać buty po sezonie? Jeżeli chodzi o miejsce, to oczywiście najlepszym rozwiązaniem są specjalne szafki na buty. Jednak w małych mieszkaniach czy domach nie zawsze można sobie na takie pozwolić. Gdzie więc przechowywać buty damskie, buty męskie i buty dziecięce? Może to być szafa, pawlacz, schowek pod schodami czy komoda. Tak naprawdę możesz zdecydować się na dowolne miejsce. Pamiętaj jednak, by nie przechowywać obuwia razem z ubraniami, ponieważ mogą przejść nieprzyjemnym zapachem.

Jak przechowywać buty po sezonie? Poznaj zasady

Odpowiednie przechowywanie butów poza sezonem wpływa na ich wygląd. Jeżeli nie zadbasz o odpowiednie warunki, to istnieje duże ryzyko, że nie założysz butów ponownie. Dlaczego? Ponieważ buciki niemowlęce, buty chłopięce, buty dla dziewczynki lub Twoje obuwie się wybrudzi i dodatkowo odkształci. Przez to nie będzie wyglądać atrakcyjne i straci cały swój urok. Jak więc przechowywać wysokie kozaki, botki czy trapery, by ich nie zniszczyć? Odpowiednie przechowywanie to cztery proste kroki. A są to:

  • czyszczenie;
  • impregnacja i konserwacja;
  • zabezpieczenie przed odkształceniem;
  • schowanie do pojemnika.

Czyszczenie obuwia

Zastanawiasz się, jak przechowywać zimowe buty? Pierwszym krokiem jest dokładne wyczyszczenie i wysuszenie obuwia. Błoto czy piach na butach, które parę miesięcy spędziły w szafie, bardzo ciężko usunąć. Dlatego też warto wyczyścić każdą parę przed schowaniem. Dzięki temu obuwie zachowa swój piękny wygląd, ale też od razu po wyciągnięciu z szafki będzie gotowe do założenia.

Impregnacja i konserwacja obuwia

Nie wiesz, jak dobrze przechowywać buty zimowe? Oprócz wyczyszczenia obuwia warto zadbać o jego impregnację. W ten sposób zabezpieczysz materiał przed zniszczeniem

Zabezpieczenie przed zniekształceniem

źle przechowywane buty mogą stracić swój kształt. Jak więc przechowywać kozaki i zimowe buty, by się nie zniszczyły? Pamiętaj o użyciu prawideł. To specjalne wkładki, dzięki którym buty nie zniekształcą się i po kilku miesiącach w szafie będą nadawać się do noszenia. Nadal będą wyglądać atrakcyjnie i się nie zniszczą. Prawidła możesz kupić w sklepie obuwniczym, ale możesz również wykorzystać gazety lub kartki i wypchać nimi obuwie. To tanie rozwiązanie, które z pewnością spełni swoją funkcję. A jak przechowywać kozaki poza sezonem? Te wysokie buty trzeba również zabezpieczyć. Jako prawideł możesz użyć pustych butelek plastikowych. Sprawią, że obuwie nie straci kształtu i będzie wyglądać jak nowe. 

Schowaj obuwie do pojemnika

Jeżeli zastanawiasz się, jak przechowywać zimowe buty, to pamiętaj o schowaniu obuwia do pojemników. Możesz je pogrupować. Najlepiej, gdy obuwie, które nosisz rzadziej, schowasz do jednego pudełka, a te, które często masz na sobie do drugiego. Dzięki temu zachowasz porządek i nie będziesz otwierać za każdym razem obu pudełek. Dodatkowo wybierz przezroczyste pudełka lub worki, by widzieć, jakie buty znajdują się w środku. Po co chować buty do pudełek? Dzięki temu nie będą się one kurzyć i brudzić, ale też ich zapach nie będzie wydostawał się do szafki czy szafy. Dzięki temu inne rzeczy, które będą się w niej znajdować, nie przejdą nieprzyjemnym zapachem. Bo obuwie może być bardzo dokładnie wyczyszczone, jednak zawsze ma charakterystyczny zapach. 


Warto wiedzieć, jak przechowywać buty zimowe po sezonie, by móc się nimi cieszyć dłużej. Na samym początku warto zadbać o odpowiednie miejsce. Może to być dowolna szafka w domu, w której jednak warto wydzielić osobną półkę. Dobrym rozwiązaniem będzie też przechowywanie obuwia w osobnej szafce. Dzięki temu nie będzie miało ono kontaktu i innymi rzeczami, które mogłyby być narażone na działanie nieprzyjemnego zapachu. Przed schowaniem obuwia dokładnie je wyczyść i osusz, zaimpregnuj, włóż do butów prawidła i schowaj do pojemników. Dzięki temu artykułowi wiesz już, jak przechowywać buty po sezonie. Masz więc pewność, że Twoje obuwie będzie wyglądać dobrze po kilku miesiącach spędzonych w szafie.

 

Zobacz inne poradniki:

Jak dobrać buty dla dziecka?

Jakie buty do sukienki dla dziewczynki?

Jakie kalosze dla dziecka wybrać?

Jakie buty dla dziecka na WF do szkoły?

Jakie buty do pierwszej klasy i chodzenia po szkole wybrać?

Jakie kapcie do żłobka wybrać?

Jakie kapcie do przedszkola dla dziecka wybrać?

Jakie buty dla dziecka na wiosnę?

Jakie buty dla dziecka na lato?

Jakie buty na jesień dla dziecka?

Jak dobrać buty zimowe dla dziecka?

Jak przechowywać obuwie w swoim domu?

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć