Jakie buty na płaskostopie dla dzieci?

Jakie buty na płaskostopie dla dzieci? Sprawdź!

Płaskostopie u dzieci jest poważną wadą, której zdecydowanie nie należy bagatelizować, gdyż z całą pewnością ma ona wpływ na komfort życia dziecka. Należy zadbać o prawidłowy rozwój stopy, poprzez korzystanie z bezpiecznego, wygodnego oraz odpowiednio dopasowanego obuwia, które zapewni dziecku swobodę ruchów i właściwy wzrost struktur kostno-stawowych. Pojawia się zatem pytanie, co zrobić, aby zapobiec płaskostopiu u dzieci? Jakie buty na płaskostopie u dzieci będą najlepsze? Już za chwilę zdradzimy odpowiedź na te i inne pytania.

Co to jest płaskostopie? Odpowiadamy!

Zanim wybierzemy odpowiednie obuwie dziecięce na płaskostopie, warto dowiedzieć się, na czym polega ta wada. Płaskostopie to schorzenie, które obejmuje obszar od pięty, aż po palce. Jak sama nazwa wady stopy wskazuje, o płaskostopiu mówimy wówczas, gdy stopa jest płaska, czyli częściowo, a niekiedy nawet całkowicie pozbawiona wysklepienia. Taka deformacja stopy zazwyczaj jest wynikiem zmiany napięcia mięśni i torebek stawowych, a także wiązadeł co nieuchronnie wiąże się z rotacjami i zmianą ustawienia przodo- i tyłostopia. Należy również wskazać, że do około trzeciego roku życia stopy dziecka szybko się rozwijają, w tym czasie też zanika, a bynajmniej powinno zanikać, spłaszczenie stopy typowe dla okresu niemowlęcego. Niemniej jednak nie zawsze owo spłaszczenie zanika. Warto w związku z tym wiedzieć, jak zapobiegać płaskostopiu. 

Profilaktyka przy płaskostopiu u dzieci: o czym warto pamiętać?

Lepiej zapobiegać, niż leczyć – z tym stwierdzeniem zgodzi się chyba każdy, szczególnie rodzic mający na uwadze zdrowie swojego dziecka. Na szczęście w profilaktyce płaskostopia nie ma nic skomplikowanego. Przede wszystkim należy zadać o to, by niemowlęta od pierwszych tygodni swojego życia miały swobodę ruchów stopami, konieczne zatem będą niekrępujące mobilności stóp śpioszki oraz skarpetki. W profilaktyce płaskostopia warto również angażować stopy dziecka do ruchu np. poprzez łaskotki czy delikatny masaż. Równie istotny jest właściwy dobór butów dziecięcych. Buciki dla dzieci powinny być miękkie, lekkie i elastyczne, a także mające odpowiednio dużo miejsca, by zapewniły odpowiednie warunki wzrostu i rozwoju rosnących struktur kostno-stawowo-mięśniowych, a tym samym nie powodowały deformacji stóp w postaci na przykład płaskostopia. Buciki dziecięce nie powinny być zbyt ciasne, szczególnie na czubku, by nie uciskać paluszków malca. Co ważne, dziecięce buty powinny mieć sztywny zapiętek, który będzie utrzymywać stopę w prawidłowym miejscu. Pierwsze buty dla dziecka mogą być modelami profilaktycznymi, dzięki czemu uchronią przed pojawieniem się schorzenia w postaci płaskostopia bądź cofną powstałe już, ale niewielkie zmiany struktur stopy. Kiedy jednak płaskostopie jest na tyle zaawansowane, pojawia się pytanie, jakie buty dla dziecka z płaskostopiem wybrać? O tym już za chwilę!

Jakie buty na płaskostopie u dziecka? Podpowiadamy!

Odpowiednio dobrane buty dziecięce na płaskostopie to niewątpliwie jedna z najlepszych i najskuteczniejszych metod zarówno zapobiegania, jak i cofania zaistniałych zmian. Dlatego też godnym polecenia obuwiem będą tak zwane buty profilaktyczne. Buty na płaskostopie dla dzieci powinny mieć:

  • szeroki i wysoki czubek pozwalający na swobodne ułożenie stopy bez ucisku lub zbytniego luzu, w którym ruchomość stawów nie będzie ograniczona,

  • sprężystą podeszwę i uginającą się do 1/3 długości buta podeszwę, dzięki czemu stopa będzie miała odpowiednią mobilność,

  • zakładkę w tylnej części, by wspierać właściwe ustawienie pięty.

Co więcej, buty na płaskostopie dla dziecka powinny być wykonane z miękkich materiałów, które pozwolą na swobodne ruchy stopą i nie zaburzą krążenia w obszarze nóg. Dodatkowo zbyt ciasne buty mogą przyczyniać się do powstawania otarć, które z kolei mogą prowadzić do nieprawidłowego chodu, aby zmniejszyć odczucie dyskomfortu i bólu. Równie istotne jest odpowiednie dobranie bucików do długości stopy. W tym znaczeniu zbyt duże obuwie będzie zaburzać chodzenia, z kolei zbyt ciasne buty będą ocierać skórę i uciskać palce. Dlatego też obuwie dziecięce na płaskostopie powinno mieć około 0,5-1 cm dłuższą wkładkę niż długość stopy. Większe obuwie pozwoli w razie konieczności na włożenie wkładki korygującej wadę stopy.

Sandały dla dzieci z płaskostopiem

Sandały dla dzieci z płaskostopiem powinny mieć usztywniony zapiętek, który utrzyma stopę w prawidłowej pozycji, zapobiegając jednocześnie pogłębianiu się wady. Równie ważna jest elastyczna podeszwa, zginająca się anatomicznie jak stopa - w 1/3 jej części. Dodatkowo sandałki dziecięce na płaskostopie powinny spełniać kryteria zdrowego obuwia dla małych stóp. Istotny jest również kształt podeszwy oraz całego buta. Dziecięce sandałki powinny być węższe w pięcie a szersze w palcach, aby stopa była dobrze stabilizowana przez bucik.

Płaskostopie to poważna wada, której warto zapobiegać przez wybór i kupno odpowiednio wyprofilowanych butów dziecięcych. W ofercie sklepu internetowego Riccardo znajdują się buty spełniające kryteria zdrowego obuwia dla dzieci między innymi marki Bobux. „Bosa stopa to najlepsza rzecz, jaką możesz podarować swojemu dziecku”, tak brzmi filozofia firmy Bobux, która przygotowała kolekcję obuwia na każdy etap życia dziecka – od narodzin do starszaka. Dlatego też w ofercie znajdują się buciki Bobux Play Knit czy Bobux Kid i wiele innych modeli, aby każdy mógł dobrać najlepsze obuwie dla swojego dziecka dopasowane do etapu rozwoju.

sklep z butami przygotował artykuł, z którego dowiesz się, czym jest wysokie podbicie oraz jakie buty dla dziecka z wysokim podbiciem będą najlepsze. Dzięki temu zakup obuwia będzie mniej stresujący i łatwiejszy.

Anekke i sprawia, że jest tak popularna.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć