Jak zmierzyć stopę?

Dobór odpowiednich butów nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać, szczególnie kiedy obuwie kupujemy online w sklepie internetowym. Chcąc uniknąć wymiany butów na inny rozmiar, warto przed zakupem dobrze zmierzyć szerokość i długość stopy, by najlepiej dobrać rozmiar obuwia. Pojawiają się jednak pytania, jak sprawdzić rozmiar i mierzyć stopy? Jak się mierzy stopę? Jak dokładnie zmierzyć nogę do butów? Jak prawidłowo zmierzyć długość stopy i poprawnie dobrać rozmiar buta? Jak określić rozmiar buta? Jak zmierzyć rozmiar i szerokość stopy do buta? Jak zmierzyć sobie stopę bez miarki?

Jak dobrze zmierzyć długość stopy?

Wybór odpowiedniego rozmiaru obuwia jest kluczowy dla zapewnienia stopie wygody i komfortu chodzenia. Zastanawiasz się, jak dobrać rozmiar buta? Jeśli chcesz dokładnie dobrać rozmiar stopy do buta, najpierw trzeba zmierzyć długość stopy. Jak zmierzyć sobie stopę? W tym celu przygotuj kartkę papieru w formacie A4 oraz linijkę lub miarkę. Mierzenie stopy rozpocznij od położenia kartki papieru na płaskim podłożu, a następnie lewą stopę ułóż na środku kartki i obrysuj ją dokładnie dookoła długopisem. Następnie zmierz linijką lub miarką długość obrysu stopy, biorąc pod uwagę najbardziej skrajne punkty, czyli odległość od pięty do najdłuższego palca. Analogicznie zmierz prawą stopę i porównaj wyniki. Stopy jednej osoby mogą się różnić długością, dlatego wybierając rozmiar butów, należy kierować się długością większej stopy. Jeśli nie masz możliwości zmierzenia stopy, możesz również kierować się aktualnie noszonym rozmiarem obuwia, wystarczy sprawdzić rozmiar na metce lub porównać wkładkę z noszonych butów, by idealnie dopasować wielkość buta. Warto również pamiętać, że płaskie obuwie powinno mieć odpowiedni luz umożliwiający założenie grubszych skarpet i pozwalający na swobodną pracę stóp. Dlatego warto dodać około 0,5 cm do uzyskanego wyniku.

Jak zmierzyć tęgość stopy?

Dobór odpowiedniego obuwia do nogi nie ogranicza się jedynie do wyboru rozmiaru. Równie istotnym parametrem jest tęgość stopy, czyli jej szerokość, która pozwala na dobranie dobrych butów, które nie będą uciskały stopy podczas chodzenia. Jak zatem dobrze zmierzyć tęgość stopy i dobrać szerokość obuwia? W tym celu należy zmierzyć obwód stopy w miejscu poniżej palców od najbardziej wystających kości, czyli tam, gdzie stopa jest najszersza. W tym celu należy stanąć całym ciężarem ciała na centymetrze krawieckim i zmierzyć obwód stopy w miejscu, gdzie wyrasta mały palec do miejsca, gdzie znajduje się kość przy dużym palcu (tzw. haluks). Co ważne, stopy u jednej osoby mogą nawet znacznie różnić się szerokością i długością. W takim przypadku zawsze należy sugerować się pomiarem i tęgością większej stopy. Mierzenie szerokości stopy przed doborem obuwia jest niezwykle istotne, ponieważ dobrze dobrane buty w szerokości nie będą uciskały stopy, a tym samym nie będą powodowały dyskomfortu nawet po całym dniu spędzonym w obuwiu.

Jak zmierzyć stopę do szpilek?

Wiadomo już jak dobrać rozmiar płaskich butów męskich i butów damskich, ale kobiety powinny również wiedzieć, jak zmierzyć stopę do szpilek. Okazuje się, że mierzenie stóp przed zakupem szpilek czy innych butów na wysokim obcasie niczym nie różni się od tego pomiaru, którego dokonujemy do płaskiego obuwia. Warto jednak pamiętać, że uzyskany wymiar stopy jest rzeczywistym rozmiarem buta. Do szpilek bowiem nie zakłada się skarpet, jedynie cienkie rajstopy, dlatego nie należy dodawać kilku milimetrów, by zapewnić stopom odpowiednią przestrzeń. Co więcej, nawet 0,5 cm większe szpilki mogą  zsuwać się z nogi, utrudniając znacznie chodzenie.

Mierzenie szerokości i długości stopy jest kluczowym elementem dobrego doboru rozmiaru obuwia. Dzięki dokonaniu pomiarów możesz mieć pewność, że wybrane obuwie będzie komfortowe i odpowiednio dobrane. Chcesz wiedzieć, jaki rozmiar buta wybrać dla 2-letniego dziecka, sprawdźmy!

sklep z butami przygotował artykuł, z którego dowiesz się, czym jest wysokie podbicie oraz jakie buty dla dziecka z wysokim podbiciem będą najlepsze. Dzięki temu zakup obuwia będzie mniej stresujący i łatwiejszy.

Anekke i sprawia, że jest tak popularna.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć