Co było modne w latach 90.?

Co było modne w latach 90.?

Lata 90. – dla wielu z nas to bardzo niedaleka przeszłość. Doskonale pamiętamy, jakie trendy królowały w czasach, kiedy byliśmy dziećmi lub dumnie nazywaliśmy siebie nastolatkami. I chociaż trudno w to uwierzyć, od tamtego czasu minęło ponad dwadzieścia lat, a styl królujący wówczas na wybiegu przeszedł do historii. Ostatnia dekada XX wieku, jeszcze do niedawna uważana za trudną do zdefiniowania, dziś pokazuje, że każda epoka modowa posiada cechy charakterystyczne, które wyróżniają ją na tle innych trendów. Rozwiązania podbijające wybiegi w latach 90-tych niejednokrotnie uważane były za przejaw kiczu i tandety, co nie przeszkodziło im budzić w nas nostalgii i pewnej tęsknoty za wolnością i luzem panującymi w garderobie. Jeśli również na Waszych twarzach pojawia się uśmiech na myśl o krótkich topach, dżinsach z podwyższoną talią, czy kolorowych getrach, to zapewniamy Was, że z pewnością nie zniknie on w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Styliści przekonują bowiem, że tegoroczna jesień i zima zdecydowanie przeniesie nas do czasów naszego dzieciństwa.

Moda lat 90.: charakterystyka

Moda lat 90-tych wyróżniała się dużą dozą swobody. Najgorętsze trendy dekady zupełnie odrzucały dotychczasowy kanon elegancji, zastępując szykowne sukienki i spódnice ubraniami w sportowym stylu. Na prowadzenie wysunęły się także budzące sporo kontrowersji grungowe kompozycje. Przedstawicielki płci pięknej nie bały się odważnych rozwiązań odsłaniających ciało. Do świata mody po raz kolejny powrócił jeans, który tym razem dumnie prezentował się w wydaniu total look. Optymizm i radość młodego pokolenia znajdowała natomiast odzwierciedlenie w soczystych, niekiedy również neonowych kolorach, łączonych ze sobą wbrew ustanowionym wcześniej regułom.

Jakie rzeczy były modne? Jednym z najbardziej charakterystycznych fasonów lat 90. były crop topy. Odkrywające brzuch, posiadające rękawy różnej długości – od krótkich, poprzez 3/4, na długich kończąc – gościły w szafie niemal każdej nastolatki. Miłośniczki mody najchętniej zestawiały je z mini spódniczkami i jeansami z podwyższonym stanem. Bardziej zachowawcze kobiety wybierały jednolite modele, podczas gdy przedstawicielki płci pięknej, które lubiły stylizacje z pazurem, decydowały się na krótkie topy zdobione kwiatami, paskami, czy abstrakcyjnymi motywami. Ich alternatywą były odważne, krótkie bralety świetnie komponujące się ze spódnicami maxi.

Trendy lat 90: co było modne? Odpowiadamy!

Lata 90. zapaliły zielone światło przed jeansowe. I chociaż spodnie o nieco boyfriendowym kroju, posiadające wysoką talię trudno było utożsamiać z kobiecością, to nie sposób odmówić im wygody i komfortu, które zdominowały ówczesne myślenie o modzie. Fanki trendów z powodzeniem łączyły je nie tylko z crop topami, ale również z bardzo popularnymi w ostatniej dekadzie XX wieku t-shirtami z ogromnymi nadrukami wiodących marek, między innymi doskonale wszystkim znanych z Riccardo: Lacoste, Guess czy Armani. Sposobem na wyrażenie własnego niepowtarzalnego gustu było połączenie jeansów z denimową koszulą. Zbuntowane nastolatki, idąc za przykładem triumfującej wówczas Kate Moss, nie wahały się także sięgnąć po styl grunge, dla którego doskonałym fundamentem były obszarpane spodnie i strzępione koszule wykonane z dżinsu. Ich dopełnienie stanowiły natomiast oversizowe, rozwleczone swetry. W końcu, jak stwierdziła jedna z najbardziej popularnych i kontrowersyjnych modelek wszech czasów: „To brzmi banalnie, ale myślę, że jeśli jesteś piękna w środku, to widać to także na zewnątrz”.

Za kwintesencję wygody w latach 90. uważane były dresy, wyśmienicie wpisujące się w zdrowy tryb życia, propagowany przez wiodące modelki dekady, między innymi Claudię Schiffer, czy Cindy Crawford. Luźne spodnie wykonane z miękkich materiałów i ortalionowe bluzy z dużymi nadrukami stanowiły świetny strój nie tylko podczas codziennej porcji aktywności fizycznej, ale również do szkoły, czy na spotkanie ze znajomymi. Wtórowały im kurtki typu bomber jacket, łączone niemal z każdym elementem garderoby, w tym także z dziewczęcymi princeskami, czy mini spódniczkami. Dodajmy, że ich największymi rywalkami były skórzane ramoneski, które przetrwały blisko ćwierć wieku modowych zawirowań, stając się dziś synonimem klasyki w damskiej szafie. 

Oprócz wspomnianych dresów komfortowi sprzyjały również legginsy, przeżywające w latach 90. prawdziwy szczyt swojej popularności. Przedstawicielki płci pięknej na całym świecie sięgały zarówno po jednolite modele, często wyróżniające się jaskrawymi kolorami, jak i po bardziej wysublimowane rozwiązania, w których na plan pierwszy wysuwały się ekspresyjne wzory. Nie zapominajmy, że właśnie w ostatniej dekadzie XX wieku do głosu doszły zwierzęce printy, w tym także panterka, która uznawana była dotychczas za modowe faux pas. 

W odświętnej garderobie z lat 90. zagościł natomiast minimalizm. Rekordy popularności biły lakoniczne kostiumy lansowane przez gwiazdy i celebrytki. Proste spodnie w kant połączone z obszernymi marynarkami, które za sprawą grubych poduszek porażały szerokimi ramionami, stanowiły świetne rozwiązanie na każdą okazję wymagającą niebanalnej oprawy. Kobiety, które ponad wszystko ceniły sobie zmysłowość, sięgały natomiast po proste, pozbawione zdobień sukienki damskie, w tym również po nieśmiertelną małą czarną. Na banicję została skazana biżuteria, która nie znalazła dla siebie miejsca nawet w modzie wieczorowej. 

Modowa rewolucja lat 90. nie ominęła także świata dodatków. Duże i małe torebki zastąpione zostały przez plecaki manifestujące luz i swobodę swoich właścicielek. Wykonane z tkaniny lub skóry, posiadające workowaty kształt idealnie komponowały się zarówno z krótkimi topami, jak i dresowymi bluzami, czy skórzanymi kurtkami. Wtórowały im buty damskie na bardzo grubych podeszwach, które dodawały kobietom kilka centymetrów. Ciężkie i nawiązujące do męskiej garderoby stały się doskonałą receptą na doprawienie każdej stylizacji nutą oryginalności i szaleństwa. Miłośniczki sportowego stylu życia nie rozstawały się natomiast z trampkami i tenisówkami, które w połączeniu z dresem i dżinsami gwarantowały modny i spójny look. 

Lata 90. : inspiracje 

Lata 90. rządziły się swoimi prawami. Dlatego warto mieć to na uwadze, poszukując inspiracji z tego czasu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przemycić kilka elementów garderoby inspirowanych właśnie latami 90. i stworzyć modny, stylowy look na co dzień czy ważne okazje. Charakterystycznymi elementami garderoby dla lat 90. były krótkie bluzki typu trop top, sukienki babydoll, czarne ramoneski z poduszkami na ramionach, które znacznie je poszerzały. Z kolei w dolnych częściach garderoby prym wiodły haftowane i zdobione jeansy, charakteryzujące się luźnym fasonem. Choć dzisiaj stworzenie stylizacji na bazie wszystkich tych elementów garderoby byłoby nieco przejaskrawione i komiczne, to z pewnością każdy zauważył, że ubrania te powróciły do mody w nieco odświeżonym wydaniu. Dlatego chcąc uzyskać look inspirowany latami 90., warto sięgnąć po jeansowe spodnie typu mom fit, do takiego dołu stylizacji warto dobrać krótki, dopasowany trop top z ciekawą aplikacją (modne są topy z kwiatami). Taką stylizację świetnie dopełni skórzana, oversizova ramoneska. W zależności od okazji, do takiego outfitu możesz dobrać sneakersy na grubej podeszwie lub szpilki, jeśli chcesz uzyskać bardziej elegancki, look na imprezę. Poszukując inspiracji na ubiór do pracy w stylu lat 90., warto sięgnąć po oversizowy garnitur w stonowanym kolorze, który zestawiony z białym topem i sportowymi butami stworzy elegancki zestaw w stylu smart casual.

Moda lat 90. w Polsce

Nie mogło się skończyć inaczej, moda lat 90. owładnęła również polskie ulice. Niemal wszyscy chcieli strojem upodobnić się do podziwianych gwiazd, dlatego tez lata 90. stały się absolutnym triumfem popkultury. To, co nosili muzyczni i telewizyjni idole, było zdecydowanie widoczne w strojach na ulicach, również w Polsce. Moda lat 90. w Polsce to przede wszystkim jeans w każdej odsłonie. Niezwykle popularne były ogrodniczki, spodnie typu mom jeans i luźne fasony z przetarciami. W modzie królowały zarówno spodnie z podwyższonym stanem, jak i krótkie biodrówki. Bardzo modne były dżinsowe kurtki, kamizelki, spódnice i sukienki… i tak pozostało do dziś. Modowym hitem były sztruksy i damskie bojówki, a także spodnie rybaczki z charakterystycznym rozcięciem na szwie. W górnych częściach garderoby z kolei najmodniejsze były crop topy albo ponadczasowa koszula w kratę, którą nosiło się rozpiętą lub związaną wokół bioder. Synonimem mody w latach dziewięćdziesiątych w Polsce były również opięte, krótkie sukienki bodycon, na bardzo cienkich ramiączkach oraz krótkie, kraciaste spódnice, które noszone były w zestawie z podkolanówkami.

Moda lat 90. zdecydowanie zapisała się w historii jako jedna z barwniejszych i oryginalniejszych. Co ciekawe, duch szalonych lat 90. jest w nadal obecny – mimo że wiele kiczowatych elementów stroju odeszło w zapomnienie, jak na przykład ortalion, to wiele trendów przetrwało do dziś, nadal będąc modne bądź lubi do mody powracać. Dlatego, jeśli chcesz przemycić inspiracje latami dziewięćdziesiątymi do swojej garderoby, zajrzyj do sklepu internetowego Riccardo. W sklepie online znajdziesz odzież damską i męską, buty męskie, damskie i buty dla dzieci, a także torby i zegarki. Zapoznaj się z naszą ofertą, z pewnością znajdziesz odzież i dodatki inspirowane latami 90. i nie tylko.