Jakie kapcie dla dziecka?

Jakie kapcie dla dziecka wybrać? Sprawdź, jak wybrać te najlepsze!

Maluchy rosną bardzo szybko, zanim się obejrzysz, będą stawiały swoje pierwsze kroki, przemierzając niewielkie dystanse na własnych nóżkach. Wtedy właśnie pojawia się myśl o zakupie pierwszych kapci dla dziecka. O ile, dziecięce kapcie dla malucha, który nie wychodzi jeszcze z domu, a pierwsze piesze wycieczki przemierza po mieszkaniu, nie są konieczne, o tyle dzieci, które stabilnie już stąpają po ziemi same i zaczynają wychodzić, będą potrzebowały konkretnego obuwia. Co więcej, bardzo często wybór odpowiednich kapci jest podyktowany również koniecznością, gdyż stanowi obowiązkowy element wyposażenia szkraba do żłobka, czy też do przedszkola. Odpowiednio dobrane kapcie dla dziecka – niezależnie czy są konieczne, czy służą do chodzenia po domu – nie zaszkodzą. Pojawia się jednak pytanie, jak wybrać najlepszy model, który będzie wspierał prawidłowy rozwój dziecka? Jakie kapcie dla małych dzieci wybrać? Które kapcie do chodzenia po domu będą najlepsze? Czy dziecko powinno w ogóle chodzić w kapciach? Jakie kapcie wybrać dla niemowlaka, rocznego dziecka, półtorarocznego, a jakie dla dwulatka po domu? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź już za chwilę!

Od kiedy kapcie dla dziecka będą potrzebne?

Pierwsze kapcie dla dziecka powinny być związane z okresem podejmowania pierwszych prób chodzenia na własnych nóżkach przez szkraba. Odpowiedź ta wydaje się oczywista. Kapcie będą koniecznością, kiedy dziecko będzie już dobrze chodziło, czyli mniej więcej około od dwóch do czterech miesięcy po pierwszym kroku, czas ten uzależniony jest od tego, jak szybko maluch robi postępy. Niektórzy rodzice decydują się na pierwsze kapcie znacznie wcześniej, zakładając pierwsze buciki nawet niemowlętom. Odpowiednio dobrane kapcie – na miękkiej podeszwie, giętkie i elastyczne nie zaszkodzą maluchowi, ale warto wskazać, że z założeniem pierwszych kapci nie trzeba się spieszyć. 

Niektórzy pediatrzy i ortopedzi są zdania, że pierwsze kapcie powinny być zakładane dzieciom w wieku dopiero trzech lat, by umożliwić stopie swobodę i prawidłowy rozwój. W praktyce jednak pierwsze kapcie maluchowi możesz założyć znacznie wcześniej, o ile będą dobrze dobrane, nie zaszkodzą niemowlakowi, roczniakowi, 1,5-rocznemu czy 2-letniemu dziecku. Co więcej, kapcie są konieczne w żłobku czy przedszkolu, a dziecko, które nie nosiło na stópkach bucików przez trzy lata, może być przyzwyczajone do swobody bosej stopy, a przez to niechętne do nowego elementu garderoby. Dlatego też, do pierwszych kapci z miękką podeszwą warto przyzwyczajać dziecko znacznie wcześniej. Będą wówczas ochraniać stopy malucha przed zimnem, kontuzjami czy bakteriami.

Jakie pierwsze kapcie dla dzieci będą najlepsze?

Kapcie to pierwsze buty dziecięce, w których maluchy spędzają sporo czasu. Dziecięce stopy są ciągle w ruchu – podczas pełzania, raczkowania, stawiania pierwszych kroków, a nawet kiedy siedzą. Stopy odbierają bodźce z otoczenia i przesyłają informacje do mózgu, ale są również bardzo plastyczne, dlatego podatne na odkształcenia. Z tego względu kapcie dla dziewczynki i kapcie dla chłopca powinny być odpowiednio dobrane, by nie przyczyniły się do deformacji małych stópek, które wciąż rosną. Dlatego też pierwsze kapcie powinny być naturalne dla stóp, by maluchy czuły się w nich w pełni swobodnie. Pierwsze kapcie zatem powinny zapewniać taki komfort, jaki dzieci czują podczas chodzenia na boso.

Jakie kapcie będą najlepsze dla dziecka?

Dobre kapcie dla dziecka nie powinny zaburzać naturalnego rozwoju stopy i powodować dyskomfortu. Dlatego też najlepsze dziecięce kapcie powinny:

  • być elastyczne i to w każdym kierunku, aby dziecko czuło się w nich swobodnie tak, jakby chodziło na boso,

  • mieć cienką podeszwę, by dziecko mogło odczuwać sensoryczne bodźce z otoczenia,

  • być dobrze dopasowane do stóp, dlatego nie mogą być za małe i zbyt duże,

  • być zgodne z naturalnym kształtem dziecięcej stopy, aby nie deformowały jej i nie uciskały palców,

  • być lekkie, by nie obciążać i nie ograniczać mobilności stóp,

  • być wykonane z bezpiecznego i oddychającego materiału, aby zapewniać komfort i wygodę,

  • być łatwe do zakładania i zdejmowania.

Jakie kapcie do żłobka wybrać dla dziecka?

Kapcie w żłobku to konieczność, jest to podyktowane kwestiami bezpieczeństwa i ochroną przed urazami. Niemniej istotne jest ich odpowiednie dobranie, by zapewniały maluchowi komfort. Dlatego też kapcie do żłobka powinny być miękkie i elastyczne, dzięki czemu zagwarantują swobodę ruchów. Co więcej, najlepiej sprawdzą się kapcie zapinane w nieskomplikowany sposób – wsuwane, na gumkę lub na rzep, by łatwo było je założyć i ściągnąć. Poza tym powinny być maksymalnie wygodne i imitować warunki, jakie ma bosa stopa i być oddychające.

Jakie kapcie dla przedszkolaka będą odpowiednie?

Przedszkolak to już całkiem duże dziecko, które w przedszkolu spędzi kilka godzin każdego dnia na zabawie i nauce. Dlatego tez należy zapewnić mu odpowiednią wygodę funkcjonowania. Takie kapcie powinny już pewnie trzymać się na nodze, zapewniając odpowiednią stabilizację i ochraniać przed urazami, dlatego warto wybierać modele z twardszą podeszwą, która spełni te wszystkie warunki.

Jakie kapcie profilaktyczne dla dziecka wybrać?

Dobrym wyborem dla małego dziecka będą kapcie profilaktyczne, których zadaniem jest wyeliminowanie ryzyka pojawienia się wad w kształtowaniu się małej stópki malca. Takie kapcie, choć pomagają w prawidłowym rozwoju stopy, to są stosunkowo ciężkie i kosztują najwięcej spośród wszystkich propozycji producentów. Co więcej, kapcie profilaktyczne są również najbardziej zabudowane, ponieważ posiadają wysoką cholewkę, której celem jest usztywnienie stawu skokowego, a wiele modeli posiada także obcas pomagający w wysklepieniu podłużnym stopy. Kapcie profilaktyczne dla dzieci to obuwie codziennego użytku, które jest bezpieczne dla rozwoju układu kostno-stawowo-mięśniowego. Niemniej jednak należy wybierać wysokiej jakości kapie profilaktyczne, które nie będą utrudniać nauki chodzenia i zapewnią odpowiedni rozwój stopy.

W ofercie sklepu internetowego Riccardo znajdziesz bogatą ofertę kapci dla dzieci – chłopców i dziewczynek, w różnych rozmiarach, modelach i kolorach, które dopasowane są do etapu rozwoju malucha. Dlatego bez problemu znajdziesz tu kapcie dla roczniaka, 1,5-rocznego dziecka, 2-latka, 3-latka i starszego dziecka. W Riccardo proponujemy obuwie dziecięce najlepszych marek, oferując między innymi kapcie Superfit.

sklep z butami przygotował artykuł, z którego dowiesz się, czym jest wysokie podbicie oraz jakie buty dla dziecka z wysokim podbiciem będą najlepsze. Dzięki temu zakup obuwia będzie mniej stresujący i łatwiejszy.

Anekke i sprawia, że jest tak popularna.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć