Jak przechowywać buty? Przedstawiamy kilka prostych wskazówek.

Jak przechowywać buty? Przedstawiamy kilka prostych wskazówek.

Jeśli uwielbiasz zakupy, a Twoja szafa pęka w szwach, to pewnie nie raz zadałaś sobie pytanie, jak przechowywać buty, ubrania i wszystkie dodatki, których ilość czasem przerasta możliwości powierzchniowe Twojej garderoby. Z pewnością warto co jakiś czas robić remanent szafy, jeśli jednak to nie rozwiązuje Twojego problemu, to należy jak najszybciej znaleźć pomysł na lepsze zagospodarowanie przestrzeni. W tym artykule odpowiemy na pytanie, jak przechowywać buty w domu, by zaoszczędzić miejsce i jednocześnie zachować obuwie w dobrej kondycji. Pamiętajmy bowiem, że właściwe zabezpieczenie butów pomoże im zachować doskonałą jakość na dłuższy czas. 

Bez względu na to, jak przechowujemy buty, czy w pokoju, w szafie, w szafce, czy w garderobie, przeznaczmy na nie odrębną przestrzeń. Niech nie mają one styczności z codziennymi ubraniami – w ten sposób zadbamy o higienę. Jest to komfortowe rozwiązanie, które pozwoli nam znaleźć buty zawsze w tym samym miejscu, odpowiednio uporządkowane. Takim miejscem może być np. dolna część szafy, górne półki, czy odrębna szafka.

Jak przechowywać buty – pierwszy krok

Pierwsze, co powinniśmy zrobić to przegląd butów. Dobrze jest zweryfikować, które pary nosimy na co dzień, a które tylko „od święta” np. sezonowo. Obuwie noszone od czasu do czasu najlepiej zapakować w pudełka i postawić miejscu nieco bardziej ukrytym np. z tyłu szafy lub na górnych półkach. Buty, które często nosimy, ustawmy na samym przodzie, tak by mieć je pod ręką.

Warto przed schowaniem butów rzadziej noszonych włożyć do nich specjalne prawidła, które zapobiegną ich niszczeniu lub gdy nie posiadamy takich akcesoriów – wypchać obuwie gazetami lub papierem.Czym są owe prawidła? Są to specjalne wypełniacze, które sprawiają, że obuwie będzieodpowiednio wypchane, wyprofilowane i nie ulegnie odkształceniu. Najczęściej spotykane są prawidła plastikowe lub drewniane. Co ciekawe są też  stojaki na buty z prawidłami, które można ustawić w szafie lub garderobie, bo uważa się je za rozwiązanie znacznie bardziej ekonomiczne niż klasyczne szafki na buty.

Przechowywanie butów w szafie – pudełka i worki

Do  przechowywania i jednocześnie ochrony obuwia, użyj różnego rodzaju worków oraz pudełek. Będzie to dodatkowa warstwa zabezpieczenia, dzięki której buty nie ulegną zadrapaniom, uszkodzeniom czy kurzowi. Buty ułożone w pudełkach i posegregowane zawsze będą gotowe do użycia. Polecamy  przede wszystkim pudełka z przeźroczystym przodem, dzięki czemu odszukanie właściwej pary nie zajmie nam dużo czasu.

Buty skórzane – jak je przechowywać?

Nie jedna osoba z pewnością się zastanawia, jak przechowywać buty skórzane, które wymagają specjalnego traktowania. Ten rodzaj obuwia przed schowaniem najpierw powinniśmy z należytą starannością wyczyścić. Najlepiej to zrobić szczoteczką, odpowiednio miękką, aby pozbyć się kurzu lub innych zanieczyszczeń, i nie uszkodzić butów ze skóry podczas czyszczenia. Żeby usunąć plamy, warto zakupić specjalistyczne środki czyszczące odpowiednie do danego typu obuwia.

Następnie, tak jak w przypadku każdego innego typu obuwia, powinniśmy zastosować prawidła (w przypadku skóry najlepiej drewnianych), aby zapobiec tworzeniu się zmarszczek i przykrych zapachów. Drewno pochłania wilgoć z buta i zapobiega rozmnażaniu się bakterii.  Skórzane buty nie powinny być przechowywane w wilgotnym pomieszczeniu, ponieważ wilgoć im nie służy- skóra puchnie, łapie zapach stęchlizny i robi się na niej pleśń. Najlepiej, by buty skórzane były przechowywane w chłodnym, suchym miejscu.

Buty zimowe – jak je przechowywać?

Jeśli zastanawiasz się, jak przechowywać buty po sezonie, to już spieszymy z odpowiedzią.  Buty zimowe tak jak buty skórzane, powinniśmy skrupulatnie wyczyścić. Po oczyszczeniu możemy je pokryć odpowiednim preparatem impregnującym. To zabezpieczy buty przed niszczeniem. W tym przypadku także możemy zastosować prawidła, które zabezpieczą je przed odkształceniem. Jeśli masz do czynienia z butami z wysoką cholewką, to pamiętaj o usztywnieniu także tej części. Modele zimowe najlepiej przechowywać w pokrowcach/pojemnikach na buty lub kartonowych pudełkach. Dobrym rozwiązaniem będą też przewiewne, płócienne woreczki. Tak jak już wcześniej wspomniano, najlepszym miejscem na przechowanie butów zimowych będzie dno szafy lub mniej dostępna półka.

sklep z butami przygotował artykuł, z którego dowiesz się, czym jest wysokie podbicie oraz jakie buty dla dziecka z wysokim podbiciem będą najlepsze. Dzięki temu zakup obuwia będzie mniej stresujący i łatwiejszy.

Anekke i sprawia, że jest tak popularna.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć