Jak rozciągnąć za ciasne buty?

Jak rozciągnąć za ciasne buty?

Jak rozciągnąć buty? Na to pytanie zapewne wielu z Was szukało odpowiedzi. Chyba każdemu z nas zdarzyło się nabyć lekko za ciasne buty. Sposobów na ich rozciągnięcie jest wiele. Poniżej podajemy kilka najbardziej naszym zdaniem skutecznych. Zapoznaj się z artykułem i dowiedz się, jak rozciągnąć za ciasne buty!

Co trzeba wiedzieć o rozciąganiu butów?

Za ciasne buty to problem, który można zwalczyć na wiele różnych sposobów. Jednak jak rozszerzyć buty w sposób bezpieczny? Czy można to zrobić samemu w domu, czy lepiej udać się do szewca albo chociaż po specjalistyczny środek? Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, tzn, jak bardzo je poszerzyć. Wybrane metody mogą różnić się w zależności od tego, czy buty cisną tylko w palcach, czy na szerokość, a także przede wszystkim od tego, z jakiego materiału zostały wykonane - tkaniny, skóry lakierowanej, licowej, zamszowej czy z tworzywa sztucznego.

Poznaj nasze sposoby na rozciąganie za ciasnych butów!

Rozciąganie za pomocą specjalistycznego preparatu

Chcesz rozciągnąć buty szybko i sprawnie? Najskuteczniejszym sposobem będzie wykorzystanie specjalistycznego preparatu do rozciągania butów, który możesz kupić online. Oferuje go również nasz sklep internetowy z butami.

Jak rozciągać buty za pomocą specjalistycznego preparatu? Przed użyciem pojemnik należy intensywnie wstrząsnąć, popsikać wewnątrz obuwia, a następnie założyć buty na nogi. Preparat można też stosować zewnętrznie na obuwie, ale wtedy zalecamy sprawdzenie w niewidocznym miejscu czy nie zostają odbarwienia.

Jak to działa? Preparat rozpulchnia delikatnie skórę, z której wykonane zostało obuwie i jednocześnie schładza uwierające miejsca, przynosząc ulgę. W tak przygotowanych butach należy pochodzić po domu. Efekt murowany. Uwaga! Zachowaj szczególną ostrożność przy rozciąganiu tym sposobem butów z lakierowanej skóry - może popękać.

Rozciąganie butów ze skóry na mokro

Mokre skarpety - czy da się tak rozciągnąć buty?

Bardzo prostym i skutecznym sposobem na rozciągnięcie za ciasnych butów jest założenie ich na mokre, grube skarpety, a następnie podjęcie próby ich rozchodzenia. Efekt uzależniony jest od grubości skarpet i stopnia ich namoczenia. To działa! Namoczona skóra butów staje się bardziej miękka. Jednocześnie mokre skarpety chłodzą stopy, poprawiając komfort w trakcie rozciągania ciasnych butów.

Za ciasne buty można też najpierw ogrzać strumieniem ciepłego powietrza np. z suszarki do włosów, a następnie założyć na mokre skarpety. Nagrzana skóra staje się bardziej miękka i podatna na rozciąganie. 

Prawidła z wody - pomysł na rozciągnięcie butów w domu

Bardzo pomysłowym sposobem na rozciągnięcie ciasnych butów na szerokość jest włożenie do buta woreczka z wodą (który dość szczelnie wypełnia przednią część buta), a następnie umieszczenie butów w zamrażarce (oczywiście w osobnym woreczku). Woda zamarzając delikatnie rozciągnie wspomniane buty. Po wyjęciu obuwia z zamrażarki wyjmujemy woreczki z zamarzniętą wodą, a butom dajemy chwilę, by osiągnęły temperaturę pokojową (nie zakładamy ich od razu na stopy!). Jeśli wciąż są za mało rozciągnięte, to można je dodatkowo rozchodzić, zakładając na nogi grube, wilgotne skarpety.

Rozciąganie butów za pomocą pary

Następnym sposobem domowym jest posłużenie się parującą wodą. Umieszczamy but nad gotującą się wodą w (np. garnku) i powodujemy rozgrzanie i nawilżenie parą wodną obuwia. Skóra pod wpływem temperatury i pary wodnej ulega rozpulchnieniu, tzn staje się bardziej miękka i podatna na rozciąganie. Tak przygotowane obuwie należy szybko założyć na nogi i rozchodzić. Pamiętajmy o założeniu wilgotnych skarpetek. Buty można także nawilżyć parą z wytwornicy pary.

Uwaga na wysoką temperaturę! Po zakończeniu rozciągania buty należy zakonserwować kremem lub pastą do obuwia.

Rozciąganie butów octem

Buty można rozciągnąć nie tylko za pomocą samej wody. Jednym ze sposobów jest zwilżenie wnętrza buta w cisnących miejscach wodnym roztworem octu (stężenie 2 części wody na jedną część octu). Ocet również powoduje rozpulchnienie skóry która staje się bardziej podatna na rozciąganie. Do rozprowadzenia roztworu octu wewnątrz buta można użyć np. starej szczoteczki do zębów. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia i przebarwień zewnętrznej strony buta, najlepiej spryskać go wodnym aerozolem. Tak przygotowane buty wkładamy na 1 godzinę do worka foliowego. Aby nie wyschły, szczelnie zamykamy worek. Po wyjęciu z worka zakładamy nawilżone buty na nogi i próbujemy je rozchodzić (na stopy zakładamy oczywiście wilgotne skarpety). Efekt? Buty powinny się rozciągnąć dokładnie tam, gdzie nas cisną. Pamiętajmy o wypełnieniu papierami wnętrza obuwia po rozchodzeniu - dzięki temu delikatnie i powoli wyschną, nie odkształcając się. Gdy będą suche dobrze jest je zakonserwować za pomocą kremu lub pasty.

Jak rozciągnąć buty lakierowane?

Nie wiesz, jak rozciągnąć lakierowane szpilki? Aby rozciągnąć delikatnie buty ze skóry lakierowanej należy nasmarować je od środka i na zewnątrz kremem nawilżającym. Kolejny krok to założenie ich na grube, wilgotne skarpety i rozchodzenie. Aby utrwalić efekt rozciągniętych butów należy wypchać je papierem.

Profesjonalne rozciąganie butów u szewca

Aby rozciągnąć buty można również skorzystać z fachowych usług szewców. Stwierdzą czy można rozciągnąć obuwie i w jakim zakresie. Przeszkodą może być np. gruby szew na cholewce który nie pozwala rozciągnąć się skórze. Szewcy mają specjalne maszynki z nakładkami i potrafią rozciągnąć but także punktowo, aby np. dopasować go do haluksa. Sporą ulgę może przynieść również wygładzenie tylnej części obuwia (zapiętka) od strony wewnętrznej poprzez opukanie szewskim młotkiem. Zdarza się że na zapiętku znajdują się wypukłości, wystające szwy lub nierówności. Po ich zniwelowaniu przez szewca może się okazać że buty są wygodniejsze i nie cisną.

Rozciąganie bez rozciągania - podpiętki i wkładki

Doraźną, natychmiastową pomoc może przynieść podłożenie pod piętę podwyższenia, np. złożonej serwetki lub kartki papieru. Pięta podnosi się wówczas nieznacznie do góry. Stopa cofa się minimalnie, a my mamy uczucie jakby but się nieco powiększył. Można też zainwestować w specjalne podpiętki zakupione w naszym sklepie internetowym riccardo.pl wykonane z wysokiej jakości materiałów, które dodatkowo amortyzują wstrząsy w trakcie chodzenia.

Bardzo prostą rzeczą, która może sprawić, że buty będą mniej uciskały, jest próba wymiany oryginalnych wkładek na inne -cieńsze. Oczywiście to rozwiązanie jest możliwe tylko wtedy, gdy można swobodnie wyjąć oryginalne wkładki. My oferujemy kilka rodzajów wkładek, które z łatwością dopasujesz do butów - zarówno damskich, jak i męskich.

Czy można rozciągnąć buty z tworzywa sztucznego?

Dotychczas istniało przekonanie, że rozciągnąć można tylko buty skórzane. Jednak obuwie wykonane z tworzywa sztucznego również można lekko dopasować do stopy. Jak rozciągnąć buty ze skóry ekologicznej? To prosty przepis: nalewamy ciepłą wodę do miski i wkładamy do ciepłej kąpieli nogi z założonymi butami (tak aby ciepła woda zakrywała miejsca które nas cisną). Po 10 minutach wyjmujemy, osuszamy buty i delikatnie wypychamy środek papierem. Pozostawiamy do wyschnięcia. Powinno pomóc! W razie niewielkiej poprawy czynności można powtórzyć.

Anekke i przekonaj się o jej oryginalności oraz poznaj filozofię marki.

sklep z butami online, który przygotował artykuł, z którego dowiesz się, jak dbać o białe podeszwy.