ESPADRYLE? NATURALNIE!

ESPADRYLE? NATURALNIE!

Sięgały po nie najbardziej znane osobistości – Pablo Picasso, Ernest Hemingway, Salvadore Dali. Uwielbiały je gwiazdy wielkiego formatu, w tym Audrey Hepburn, Grace Kelly, Sophia Loren. Ich urokowi uległ też prezydent John Kennedy i księżna Kate. Espadryle, bo o nich mowa, to obecnie jeden z najwygodniejszych typów obuwia, ceniony za awangardowy i oryginalny styl. Doskonale wpisują się zarówno w męską, jak i w damską garderobę, stanowiąc świetne dopełnienie wiosennych i letnich kompozycji. A czy wiecie, że ich historia sięga XIII wieku? Jeśli interesuje Was geneza espadryli, zapraszamy do zapoznania się z faktami, które zagwarantowały im stałe miejsce na wybiegach mody.

Wielowiekowa tradycja

Espadryle zostały wynalezione przez Katalończyków ponad 700 lat temu. Ich nazwa pochodzi od słowa esparto, określającego gatunek cienkiej lecz bardzo wytrzymałej trawy, z której pleciono ich podeszwy. Wierzch buta wykonywano natomiast z rozmaitych, grubych tkanin, wśród których przodowało płótno. Ze względu na prostotę wykonania i niskie koszty produkcji espadryle stały się ogólnodostępnym obuwiem wykorzystywanym przez ludzi z różnych klas społecznych.

Trafiły nawet do armii, gdzie gwarantowały maksimum wygody żołnierzom aragońskiej piechoty. Do końca XVIII wieku espadryle nosili także francuscy górnicy. Z rodzimej Hiszpanii szybko trafiły do krajów Portugalii i Francji skąd rozprzestrzeniły się w całej Europie.

Po upływie kilku stuleci podeszwę espadryli zaczęto wykonywać z doskonale nam znanej, bardzo wytrzymałej juty, a dla zapewnienia większej wytrzymałości podklejano ją warstwą gumy. Do produkcji wierzchniej części buta posłużyła natomiast przewiewna bawełna oraz len, a także skóra naturalna.

Espadryle na koturnach – przepustka do świata mody

Drzwi do świata wysokiej mody otworzył przez espadrylami sam Yves Saint-Lauren. W latach 60-tych XX wieku, zaproponował wzbogacić je wyrazistymi barwami i tasiemkami okalającymi kostkę, a klasyczne, płaskie podeszwy zmienić na koturny.

Nowe oblicze espadryli wywołało prawdziwą rewolucję w świecie ówczesnych trendów. Po buty na jutowej podeszwie sięgali celebryci z różnych krajów Europy i Ameryki. Brylowały podczas uroczystości o światowym zasięgu i na ekranach kin, dopełniając stylizacje najpopularniejszych aktorek. Stopniowo zaczęły pojawiać się w kolekcjach wiodących domów mody. Wysokiej jakości materiały używane do ich produkcji gwarantowały długi czas użytkowania i maksymalną wygodę swoich właścicielek nawet podczas bardzo aktywnych dni.

Kompozycja na casualową nutę

Dziś espadryle stanowią idealną opcję dla kobiet, które potrafią połączyć wygodę i świetny styl. Dostępne w różnorodnych wariantach kolorystycznych, od stonowanego granatu i czerni, poprzez pastelowe tonacje, na wyrazistych barwach kończąc, znakomicie podkreślają charakter każdej casualowej kompozycji. Dodajmy, że prawdziwym hitem nadchodzących tygodni będą również espadryle zdobione kwiatowymi lub animalistycznymi printami. O uwagę przedstawicielek płci pięknej będą z nimi rywalizować modele zdobione paskami lub bardzo kobiecymi aplikacjami w postaci kwiatów lub kokard.

Gustowne połączenia

Spoglądając na ten oryginalny typ obuwia, często zastanawiamy się z czym łączyć espadryle, aby wyglądać modnie i z klasą. Tymczasem na przestrzeni wielu lat espadryle udowodniły, że świetnie współgrają z różnorodnymi elementami damskiej szafy. Są doskonałym dodatkiem do barwnych letnich sukienek przed kolano i powłóczystych spódnic maksi. Niemniej ciekawe stylizacje można stworzyć łącząc je z klasycznymi dżinsami, chinosami, spodniami capri i oczywiście ultra wygodnymi szortami. Noszone wyłącznie na gołą stopę, wyprodukowane z naturalnych materiałów, zagwarantują odpowiednią cyrkulację powietrza i staną się synonimem komfortu w każdych okolicznościach. Warto przy tym zaznaczyć, że są to buty, które wyśmienicie prezentują się w towarzystwie słomkowych kapeluszy i dużych toreb wykonanych z plecionki. Pamiętajmy jednak, że wpisując się w codzienny look, espadryle nie sprawdzą się jako obuwie dopełniające eleganckie kreacje, garsonki, czy biznesowe kostiumy.

Powiew morskiej bryzy

Na koniec podpowiadamy, że bez espadryli nie obejdą się także powracające każdej wiosny marynistyczne stylizacje. Pasiaste, biało granatowe sukienki staną się niezastąpionym tłem dla butów na sznurkowej podeszwie z wierzchem w kolorze pochmurnego nieba lub wyrazistej czerwieni. Nadmorski klimat przywołają również espadryle prezentujące swój urok w towarzystwie granatowych spódnic zestawionych z białymi koszulami lub topami dopełnionymi przez złotą biżuterię z motywami marynistycznymi.