Pod tym terminem kryją się wszystkie skóry zwierząt (krowa, owca, koza, jak ...), których struktura włókien konserwowana jest poprzez garbowanie. Materiał ten jest jednym z najstarszych materiałów do produkcji odzieży i obuwia.

Skóra posiada unikalne właściwości materiałowe. Jest przewiewna, przepuszcza parę wodną, gromadzi wilgotność, jest wytrzymała na rwanie, rozciągliwa i powraca do pierwotnej formy. Oznacza to, że w ciągu dnia dopasowuje się najlepiej do zmieniającego się kształtu stopy, a podczas przewiewnego suszenia na dopasowanych prawidłach ponownie przyjmuje pierwotny kształt.

Możliwości kształtowania powierzchni tego materiału są różnorodne, to też fantazja projektantów ma tu duże pole do popisu.

Należy pamiętać, iż celem każdej pielęgnacji skóry jest zachowanie jej typowych właściwości oraz pierwotnego wyglądu. Biorąc pod uwagę unikalne właściwości materiałowe skóra stawia - szczególnie w modzie obuwniczej - pewne wymagania w celu zachowania swojej funkcjonalności.

Skóry, o ile nie są wcześniej obrabiane przez garbarza hydrofobowo, są bardzo chłonne, dlatego też  muszą być chronione przed wilgocią. Do tego celu wykorzystuje się różnego rodzaju impregnaty, redukujące nasiąkliwość skóry.

Do najważniejszych rodzajów skóry należą:

Skóra gładka
Nubuk / Welur (zamsz)
Skóra tłusta / Nubuk tłusty
Skóra modna / Materiały syntetyczne
Nappa & Brush
Skóra lakierowana

Skóra gładka
Skóry gładkie są obrabiane od strony licowej (zewnętrzna strona skóry). Skóra może być gładka, groszkowana, posiadać struktury, może być błyszcząca lub matowa. Skóry cielęce mają bardzo płaskie lico, co innego skóry krokodyle, które z kolei mają bardzo grube. Warstwa wierzchnia to mimo wszystko skóra gładka.

Nubuk i welur
Nubuk i welur są skórami podszlifowanymi lub ziarnistymi, które potocznie określa się także jako "zamsz".

  • Nubuk: Strona licowa (zewnętrzna strona skóry) wykazuje delikatne, aksamitne i krótkie włókna.
  • Welur: Po wewnętrznej stronie skóry wyraźnie widoczne są pojedyncze miękkie i elastyczne włókna.


Skóry tłuste i nubuk tłusty
Skóry tłuste i nubuk tłusty są skórami, które zostały wyprawione od strony licowej, zawierają dużą część tłuszczów i wosków. Dzielą się one na skóry gładkie woskowane i natłuszczone oraz natłuszczone skóry nubukowe (oilnubuk).

Modne skóry
Są to fantazyjnie ukształtowane skóry przykładowo warstwami lakieru, pluszowanymi włóknami, foliami, barwnikami metalicznymi lub kombinacjami materiału.

Materiały syntetyczne
Syntetycznie produkowane materiały wierzchnie o różnym wyglądzie, jak skóry gładkie lub pochodzące z gadów lub materiały elastyczne (Stretchnappa, Nappa-Elastic) określa się jako materiały syntetyczne.

Skóry Nappa i Brush
Skóry Nappa i Brush są obrabiane od strony licowej (zewnętrzna strona skóry). Dzięki specjalnemu procesowi szczotkowania otrzymują one wysokopołyskowy wygląd powierzchni. Skóry Nappa są bardzo miękkimi skórami gładkimi, szczególnie chłonącymi wodę i dlatego wymagają specjalnych produktów pielęgnacyjnych, które powinny być regularnie stosowane.

Skóry lakierowane
Skóry lakierowane są skórami lub materiałami syntetycznymi ze specjalnym pokryciem lakierowym. Są gładkie, wytłoczone, "zmięte" lub z widocznymi barwnikami metalicznymi pod warstwą lakieru. Do zachowania elastyczności konieczne są specjalne dodatki pielęgnacyjne.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć